Симптоми грипу сезону 2022/2023.
Захворювання характеризується гострим початком, що супроводжується лихоманкою, загальною інтоксикацією та ураженням дихальних шляхів. Таким чином, для грипу характерні:
висока температура (38-40 ° С);
закладеність носа, утруднене дихання;
трахеїт (закладеність, садіння за грудиною, сухий кашель), першіння та несильний біль у горлі;
озноб, загальне нездужання, слабкість;
запаморочення, головний біль, що локалізується в лобовій частині – особливо в ділянці надбрівних дуг;
біль при русі очних яблук, різь в очах (кон'юнктивіт); світлобоязнь;
ломота в суглобах та біль у м'язах;
диспепсичний синдром (відсутність апетиту, нудота, блювання, тяжкість у животі («переповнений шлунок»), біль та печіння в епігастрії, у дітей іноді відзначається діарея).
Існує 4 типи вірусів сезонного грипу – типи A, B, C та D. Віруси грипу A та B циркулюють та викликають сезонні епідемії хвороби.
Хвороба може протікати як у легкій, і у важкій формі і навіть закінчуватися смертельним результатом. Випадки госпіталізації та смерті відбуваються, переважно, у групах високого ризику. За оцінками, щорічні епідемії грипу призводять до 3-5 мільйонів випадків тяжкої хвороби та до 290 000 – 650 000 випадків смерті від респіраторних захворювань.
Підвищений ризик розвитку тяжкої хвороби або ускладнень внаслідок інфікування піддаються вагітні жінки, діти віком до 59 місяців, люди похилого віку, люди з хронічними порушеннями здоров'я (такими як хронічні хвороби серця, легень та нирок, порушення метаболізму, порушення неврологічного розвитку, хвороби печінки та крові) та люди з ослабленим імунітетом (внаслідок ВІЛ/СНІДу, хіміотерапії або лікування стероїдами, а також через злоякісні новоутворення).
Працівники охорони здоров'я наражаються на високий ризик інфікування вірусом грипу під час контактів з пацієнтами і можуть сприяти подальшій передачі інфекції, особливо людям із груп ризику.
Передача інфекції сезонного грипу відбувається легко та швидко, особливо у місцях великого скупчення людей, включаючи школи та інтернати. При кашлі або чханні інфікованої людини дрібні краплі, що містять вірус (інфекційні краплі), потрапляють у повітря і можуть поширюватися на відстань до одного метра та інфікувати людей, які знаходяться поблизу, які вдихають їх. Інфекція може передаватися через руки, забруднені вірусами грипу. Для запобігання передачі інфекції при кашлі необхідно прикривати рот і ніс серветкою та регулярно мити руки.
Період часу з моменту інфікування до розвитку хвороби, відомий як інкубаційний період, триває близько 2 днів, але може змінюватись від 1 до 4 днів.
Профілактика
Найбільш ефективним способом профілактики хвороби є вакцинація. Ось уже понад 60 років є і використовуються безпечні та ефективні вакцини. Через деякий час після вакцинації імунітет слабшає, тому для захисту від грипу рекомендується щорічна вакцинація. Найбільш широко у світі використовуються ін'єкційні інактивовані протигрипозні вакцини.
Рекомендується щорічна вакцинація для наступних груп населення:
-вагітні жінки на будь-якому терміні вагітності
-діти віком від 6 місяців до 5 років
-люди похилого віку (старші 65 років)
-люди з хронічними порушеннями здоров'я
-працівники охорони здоров'я.
Крім вакцинації та противірусного лікування заходи громадського охорони здоров'я включають заходи індивідуального захисту, такі як:
-регулярне миття та належне висушування рук;належна респіраторна гігієна – прикриття рота та носа при кашлі та чханні серветками з їх наступним належним видаленням;
-своєчасна самоізоляція людей, які відчули себе хворими, з високою температурою та іншими симптомами грипу;
-запобігання тісним контактам із хворими людьми;
-запобігання дотикам до очей, носа та рота.
Бережіть себе! Будьте здорові!