
Зимові травми: причини,перша допомога і профілактика.
Прихід зими ознаменований не тільки морозами, снігом і численними святами, але також першими травмами, які трапляються повсюдно. Активний відпочинок, спорт та ігри нерідко перетворюють веселощі в сльози, біль і синці. Зимові травми бувають досить небезпечними, і тому варто уважно поставитися до будь-якої події на сніговій гірці або ковзанці.
Головні причини зимового травматизму
Для профілактики різного роду травм і пошкоджень в зимовий час можна розглядати десятки профілактичних заходів. Але для цього необхідно розуміти, де саме на вас чекають ризики:
- Прогулянки в ожеледицю. Падіння на льоду з відповідними забоями, вивихами і переломами є наслідком неправильно обраного взуття і неакуратної поведінки на вулиці, коли під ногами ожеледиця. Слід виключити прогулянки на підборах, у взутті з гладкою підошвою, намагатися уникати обмерзлих поверхонь доріжок і прогулянкових зон.
- Активні ігри та спорт взимку. Падіння на ковзанці і гірках, а також під час гри в хокей, катання на лижах або сноуборді чреваті переломами, струсом мозку. Важливо використовувати якісну екіпіровку, займатися спортом в повній концентрації і з усвідомленням можливих небезпек, всіляко їх уникаючи.
- Зимовий туризм, походи. Обмороження обличчя, носа і вух, пальців рук і ніг з подальшими негативними наслідками, а також вивихи і забої ніг.
Як зменшити ризик травмування при снігопадах й ожеледиці
- При падінні, намагайтеся згрупуватися, підтягнувши коліна до грудей, і падайте на бік.
- Здається, це й так зрозуміло, але елементарні «руки в кишенях» часто стають причиною травмувань.
- Потрібно бути уважними з навушниками з голосно включеною музикою при переході вулиць, адже водії не завжди можуть вчасно загальмувати.
- Триматися подалі від краю тротуару, щоб не впасти на проїжджу частину.
- Тож основним засобом захисту від травм є уважність.
- При ожеледиці людям, особливо старшого віку, варто утриматися від подорожі, а краще залишитися вдома. Якщо ж, попри складні погодні умови, все-таки змушені вийти на вулицю, для пересування обирайте безпечніші ділянки. Одягайтесь відповідно до погодних умов. Взуття має бути зручним, підошви якого не ковзатимуть на слизькій дорозі, а запобігатимуть падінню - з широкою підошвою, льодоступи.
Перша допомога при зимових травмах:
На жаль, розповісти про кожен окремий випадок отримання удару або вивиху на льоду вкрай складно, як і рекомендувати обов'язкові дії в індивідуальних ситуаціях обмороження щік, рук і ніг дорослих і дітей, враховуючи травматизм під час прогулянок або роботи. Перетинаючи всі подібні ситуації, можна отримати сотні окремих випадків, для яких будуть власні рекомендації. Але дуже важливо розуміти, як надати стандартну першу допомогу,щобуникнути важких наслідків, додатково не нашкодити!
- Удари і садна. Обов'язковим є накладення холодного компресу на пошкоджене місце, абсолютний спокій. Необхідно оглянути місце удару для вирішення щодо подальших дій.
- Вивих. Повний спокій дитини або дорослого, який отримав травму, накладення холодного компресу. Обов'язковим є огляд травматолога, так як самостійно вправляти вивихи не рекомендується.
- Розтягнення зв'язок. Накладення еластичного бинта на місце пошкодження, контроль кровообігу найближчі 5-7 хвилин. Бажано підняти вище пошкоджену кінцівку, щоб зменшити набряклість. При сильних больових відчуттях – знеболюючий засіб і негайне звернення до лікаря.
- Перелом.Повний спокій з правильною фіксацією місця пошкодження, щоб не погіршити ситуацію. Для цього необов'язково знімати одяг – кінцівку можна фіксувати через нього шарфом або ременем. При виконанні дій намагайтеся не перетягувати фіксуючий матеріал, щоб не порушити кровообіг!
І якщо біль продовжує турбувати, краще звернутися до фахівця!
Своєчасне отримання медичної допомоги при зимових травмах – запорука швидкого одужання.