Як запобігти переохолодженню організму
В холодну зимову пору існує загроза переохолоджень та обморожень.
Основні причини переохолодження організму — тривале перебування в умовах зниженої температури, при високій вологості повітря, і при носінні одягу не по погоді і навіть просто тісного одягу або взуття. Серед інших причин переохолодження можна виділити відсутність рухів на холоді протягом тривалого часу, недоїдання, недолік в харчуванні жирів, вуглеводів та вітамінів.
Ознаки переохолодження: озноб, тремтіння, синюшність шкіри, губ, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, поява «гусячої шкіри», позіхання, гикавка, затьмарення свідомості. У постраждалого настає апатія, сонливість, загальна слабість, поверхневе дихання. Ступінь і швидкість переохолодження залежать від температури повітря, води та адаптації організму до холоду.
Профілактика переохолодження
Щоб захиститися від можливого переохолодження, медики рекомендують дотримуватися профілактичних правил:
- У холодну морозну погоду потрібно одягатися багатошарово – між шарами одягу тепло утримується за рахунок повітря, обов’язково носити рукавиці та шапку.
- Не паліть і не вживайте алкоголь на морозі. Це призводить до порушення кровообігу. А в стані алкогольного сп’яніння дуже складно розпізнати початкові ознаки переохолодження.
- Якщо морози середні використовуйте жирний крем або спеціальний крем від морозу. Його рекомендується нанести на всі відкриті ділянки тіла перед виходом на вулицю (за півгодини-годину). А при сильних морозах косметикою перед виходом на вулицю бажано не користуватися менш ніж за три години.
- Як тільки кінцівки почали замерзати, негайно ж починайте рухати ними, не дозволяючи їм мерзнути, інакше переохолодження посилиться, і пізніше рухи стануть хворобливими і виявляться значні пошкодження шкіри. Зайдіть в будь-який тепле приміщення, щоб трохи зігрітися.
- Добре їжте перед прогулянкою. Організм потрібно збагатити енергією, щоб він міг зігрівати тіло.
- Відмовтеся від металевих прикрас. Бажано не носити на морозі кільця, сережки, браслети. Вони швидко охолоджуються і можуть викликати гіпотермію сусідніх ділянок.
- Візміть з собою термос з чаєм. За перших ознак замерзання можна випити чашку теплого напою.
- Постійне загартовування організму попереджає його переохолодження, як і відмова від шкідливих звичок (куріння, алкоголь) і раціональне харчування.
Перша допомога при переохолодженні: терміново перенесіть потерпілого в тепле приміщення; зніміть з нього одяг і взуття; пальці верхніх або нижніх кінцівок обережно розітріть серветкою, змоченою в спирті; накладіть на пошкоджені ділянки суху стерильну пов'язку і укутайте потерпілого; дайте постраждалому випити теплий чай або молоко, тепла рідина поліпшить кровообіг і заповнить відсутнє тепло; якщо людина знаходиться без свідомості, негайно викликайте швидку медичну допомогу, або звертайтеся у травмпункти.