Обережно, енцефаліт!
Щорічно 22 лютого проводиться Всесвітній день боротьби з енцефалітом(World Encephalitis Day).
Цей день був заснований в жовтні 2013 року суспільством Encephalitis Society.Він покликаний привернути увагу до проблем пацієнтів, які хворіють на енцефаліт та залучення суспільства до його профілактики.
Енцефаліт – запальний процес у головному мозку. Іноді процес поширюється і на спинний мозок і тоді хвороба має назву енцефаломієліт. Його можуть викликати віруси, бактерії, кліщі, аутоімунні захворювання. Але причину вдається діагностувати не завжди, тому частіше керуються особливостями протікання процесу. Цей стан прогресує дуже швидко і вимагає негайної кваліфікованої лікарської допомоги.
За причиною виникнення енцефаліт буває вірусним, мікробним, алергічним, токсичним та інфекційно-алергічним.
Також розрізняють первинний і вторинний види. Первинні енцефаліти у 50-70 % викликані вірусом простого герпесу, який зазвичай паразитує постійно в певних структурах спинного мозку і може проявляти себе при імунодефіцитних станах. Вторинні виникають як наслідок на тлі корової інфекції, скарлатини та інших інфекційних хвороб.
У нашій місцевості найчастіше зустрічається кліщовий енцефаліт. Викликається він укусом кліща, з яким в організм людини потрапляє вірус.
Тож треба пам’ятати про декілька правил профілактики кліщового енцефаліту:
- Уникайте місць проживання кліщів, особливо в сезон їхньої активності.
- Застосовуйте репеленти.
- У походи потрібно одягати закритий одяг, волосся ховати під головним убором / косинкою (краще, якщо всі ваші речі будуть світлими - так набагато простіше виявити кліща до його впровадження під шкіру).
- Під час та після походу/прогулянки уважно огляньте весь одяг та тіло (краще вдатися до сторонньої допомоги, оскільки спину та голову вам не вдасться ретельно оглянути самостійно, навіть за допомогою дзеркала).
- Одяг після походів у місця, де можуть мешкати кліщі, потрібно випрати в гарячій воді (на ній можуть бути личинки членистоногих)
- Якщо ви виявили на своєму тілі кліща, що вже занурився в шкіру, його потрібно без зволікань видалити самостійно або звернутися за кваліфікованою допомогою до найближчого медичного закладу (другий варіант є кращим, оскільки при “домашньому” видаленні кліщів його частина може залишитися під шкірою).
- Якщо ви гуляли "на природі" (в т.ч. у парку, на присадибній ділянці та ін) з собакою, то її теж потрібно уважно оглянути.
Симптоми кліщового енцефаліту
Інкубаційний період вірусу – 7-14 днів. За цей час він зі струмом крові поширюється в організмі і починає розмножуватися. Кліщовий енцефаліт – захворювання підступне, оскільки маскується під симптомами звичайної ГРВІ.
Найчастіше хвороба протікає без особливих ускладнень, у гарячковій формі. Проблеми починаються, коли вірус долає гематоенцефалічний бар'єр і потрапляє до мозку. Тоді до пропасниці додаються неврологічні прояви захворювання.
При ураженні клітин головного мозку пацієнт страждає порушенням рухових функцій та розладом пам'яті. Без своєчасного лікування людина може залишитись інвалідом.
Помітивши перші ознаки укусу енцефалітного кліща, звертайтеся до найближчого медичного пункту без зволікання. Чим швидше ви отримаєте кваліфіковану медичну допомогу, тим меншими будуть наслідки поширення вірусу в організмі
Бережіть себе і будьте здорові!