Щорічно 6 березня проводиться Всесвітній день боротьби з глаукомою.
Глаукома – це захворювання, при якому незворотньо уражається зоровий нерв, що призводить до втрати зору без можливості його відновлення. Воно надзвичайно небезпечне, і має ще назву «тиха злодійка зору», через те, що протікає безсимптомно, і діагностується часто на пізніх стадіях.
Нажаль, глаукома - достатньо розповсюджене захворювання. На нього хворіють, як правило, люди віком старші 40 років. Але бувають випадки, коли ця недуга вражає і молодих людей (юнацька глаукома), і навіть новонароджених (вроджена глаукома).
Яка ж причина глаукоми? Наші очі постійно виділяють водянисту вологу. У міру надходження нової рідини в око, така ж кількість має витікати. Рідина витікає через ділянку, яка називається дренажним кутом. Цей процес підтримує тиск в оці стабільним. Але якщо дренажний кут не працює належним чином, рідина накопичується. Тиск всередині ока підвищується, пошкоджуючи зоровий нерв.
Симптоми:
- Біль, різь, відчуття тяжкості в очах;
- Звуження поля зору (коли людина перестає помічати розташовані збоку об’єкти);
- Затуманення зору, поява «димки» перед очима;
- При погляді на яскраве світло, наприклад, на лампу, перед очима з’являються «райдужні кола»;
- Погіршення зору у вечірній і нічний час доби;
- Болі навколо ока/очей, у скроні, які віддають у надбрівні ділянки;
- Стійке почервоніння очей.
Хто в групі ризику:
- Вік старше 40 років;
- Високий очний тиск;
- Далекозорі або короткозорі;
- Травма ока в анамнезі;
- Хворі на гіпертонічну хворобу, цукровий діабет, мігрень;
- Довгостроково використовували стероїдні препарати;
Діагностика:
- Тонометрія (вимірювання внутрішньо очного тиску);
- Офтальмоскопія (очне дно);
- Поле зору (статична комп’ютерна периметрія);
- ОКТ (оптична когерентна томографія).
Пам’ятайте, що рання діагностика глаукоми є найважливішим профілактичним заходом з попередження цього важкого захворювання! Обов’язково після 40 років проходьте обстеження у офтальмолога з вимірюванням внутрішньо очного тиску 1 раз на рік! Повністю вилікувати глаукому неможливо. Але за умови раннього виявлення та своєчасного лікування можна призупинити розвиток глаукоми і зберегти хороший зір. Лікування включає очні краплі, лазерні та хірургічні методики. Бережіть себе та будьте здорові!