В проєкті Держбюджету на 2024 рік закладено 159 млрд на Програму медгарантій
Уряд прийняв та направив до Верховної Ради України проєкт бюджету на 2024 рік. Майже 159 млрд передбачено на Програму медичних гарантій, що на 16 млрд більше, ніж торік.
– на 90 млн грн буде розширено програму реімбурсації для відшкодування вартості лікарських засобів для лікування розладів психіки та поведінки;
– з’явиться пакет допоміжних репродуктивних технологій, на який закладено понад 1,5 млрд грн;
– фінансування трансплантації переходить з експериментального проєкту в програму медичних гарантій.
«Програма медичних гарантій продовжить реагувати на медичні потреби українців, викликані війною. Зокрема збільшення бюджету дасть можливість пріоритизувати тарифи для хірургічних і опікових пакетів, а також пакети психологічної підтримки та психіатричної допомоги. Ми вже спостерігаємо збільшення кількості пацієнтів за цими напрямками як наслідок повномасштабної війни та прогнозуємо збереження такої ж динаміки.
Крім цього, у 2024 році в Програмі медичних гарантій вперше з’явиться пакет допоміжних репродуктивних технологій, на який закладено понад 1,5 млрд грн. Це сприятиме вирішенню проблеми безпліддя, випадки якого значно збільшились з моменту повномасштабного вторгнення. Ще один важливий напрямок, що активно розвивається та потребує підтримки з боку держави – це трансплантація. З 2024 року фінансування трансплантації переходить з експериментального проекту в програму медичних гарантій”, – зазначила Наталія Гусак, голова НСЗУ.
14 вересня відбувся форум “Доступні ліки-2023”, організований НСЗУ у співпраці з проєктом Агентства США з міжнародного розвитку USAID “Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців” SAFEMed.
Під час заходу було підбито підсумки реалізації програми реімбурсації за п’ять років дії Програми медичних гарантій та презентовано стратегію розвитку.
У форумі взяли участь: 50 учасників офлайн та понад 500 онлайн – представники Міністерства охорони здоров’я, Верховної Ради, Офісу президента, Національної служби здоров’я України, USAID SAFEMed, ВООЗ, міжнародних організацій, керівники громад, обласних ДОЗ, представники найбільших виробників ліків, аптечних мереж, пацієнтських організацій, громадських організацій, ЗМІ.
Зокрема:
-Віктор Ляшко, Міністр охорони здоров’я України;
-Михайло Радуцький, голова Комітету ВРУ з питань здоров’я нації;
-Наталія Гусак, голова Національної служби здоров’я України
-Робін Марц, директорка Офісу охорони здоров’я, Місія Агентства з міжнародного розвитку США в Україні (USAID);
-Ребекка Енн Коулер, директорка проєкту SAFEMed.
Програма реімбурсації демонструє позитивну динаміку виконання, зазначив Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко:
”Програма “Доступні ліки” спрямована на те, щоби кожен українець у кожному населеному пункті міг отримати лікарські засоби, яких він потребує, безоплатно або з частковою доплатою. Адже вкрай важливо, щоб люди, які мають хронічні захворювання, приймали ліки безперервно та мали доступ до них безперебійно. Саме цього вдалося досягнути з переходом “Доступних ліків” під адміністрування НСЗУ в 2019 році. А в умовах повномасштабної війни питання доступності ліків є ще більш актуальним для українців. Задля забезпечення ліками мешканців прифронтових територій і віддалених сіл Уряд дозволив створювати мобільні аптечні пункти підприємствам, які мають ліцензію на роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Наше завдання, як урядовців, так і всієї медичної спільноти, зробити так, аби долучити до програми якомога більше людей, які цього потребують”.
Понад 14 тисяч аптечних закладів мають договір із НСЗУ, де можна отримати ліки за програмою реімбурсації. Повну або часткову вартість оплачує держава через НСЗУ, розповіла Голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак:
“Програма “Доступні ліки” є успішним прикладом державно-приватного партнерства. Тисячі людей працюють заради розширення програми реімбурсації. Навіть з початком великої війни “Доступні ліки” продовжують діяти – як для вимушено переміщених осіб, так і на тих територіях, де велися бойові дії: ми змогли забезпечити цю можливість. Попри випробування війною, програма “Доступні ліки” працює з дотриманням ключових компонентів – це доступність і чіткий маршрут пацієнта. Саме це й забезпечело її безперебійне функціонування під час повномасштабного вторгнення. Тепер наше завдання – перезавантажити програму так, аби вона діяла ще ефективніше та охоплювала якомога більше пацієнтів. На наступний рік найбільшого оновлення і доповнення зазнає напрямок, який стосується психічних розладів”.
В рамках форуму відбулося три панельні дискусії.
- Підсумки програми “Доступні ліки” та стратегія розвитку на майбутнє.
-понад 8 мільярдів гривень виплатила НСЗУ аптекам за відпущені “Доступні ліки”;
-реєстр нині налічує близько 500 торгових назв лікарських засобів;
-“Доступними ліками” скористалися понад 4,2 млн людей.
"У 2024 році ми не розширюватимемо нозологій в програмі реімбурсації – ми працюватимемо всередині цих нозологій. Розлади психіки та поведінки – це той фокус, на який нині є запит у державі на розширення програми саме в цьому напрямі. Це те, з чим ми працюватимемо у 2024 році", – зазначила Наталія Гнатюк, начальниця відділу розвитку програми реімбурсації.
- Електронні інструменти, які роблять ліки доступними.
- НСЗУ першою запровадила кібераудит на національному рівні в програмі реімбурсації;
-в електронній системі охорони здоров’я більшість процесів автоматизовано;
- кількість користувачів ЕСОЗ постійно зростає.
"Національна служба здоровʼя зараз працює над створенням електронного кабінету пацієнта та планує його запуск на перший квартал 2024 року", – зазначив Дмитро Черниш, директор департаменту розвитку електронної системи охорони здоровʼя НСЗУ.
- “Доступні ліки” в громадах
- в ОТГ збільшується кількість точок відпуску за програмою реімбурсації;
- електронний рецепт – найзручніший інструмент для отримання “Доступних ліків”;
- розширення доступу людей до програми реімбурсації у сільській місцевості та на прифронтових територіях – важлива мета НСЗУ.
"Ми говоримо про успішність програми реімбурсації, проте знаємо й про проблематику – віддалені села, прифронтові території, необхідність повного аналізу інформації про реалізацію програми на місцях. Розуміємо, що програма працює ще не на повну потужність, тому лише у взаємодії з головами громад, лікарями та аптечними пунктами повинні на 100% виконати свою місію – доступні ліки люди мають отримувати в будь-якій точці України", – зазначила Вікторія Мілютіна, директорка Північного департаменту НСЗУ.
Форум“Доступні ліки-2023”вчергове зібрав Міністерство охорони здоров’я, Національну службу здоров’я України, представників аптек та громад задля посилення спільних зусиль у покращенні доступності ліків для пацієнтів з хронічними захворюваннями.
Усім важливо пам’ятати про відповідальність перед пацієнтами, – зазначила т.в.о. заступника Голови Національної служби здоров'я України Ірина Надашкевич.
“Кожен заклад має зробити так, аби його відвідувачі мали вичерпну інформацію про програму реімбурсації. Бо доступність і безоплатність ліків для людей із хронічними захворюваннями – це наше спільне з вами завдання згідно з Програмою медичних гарантій. Зокрема, відповідальність НСЗУ – це вчасне фінансування”.
Національна служба здоров’я разом із партнерами, попри всі виклики, наслідує головну мету програми “Доступні ліки” та працює заради людей, – наголосила Голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.
“Безперечно, ми сьогодні маємо декілька висновків, які дадуть нам можливість перезавантажити програму. Ми бачимо, якою різною зараз є Україна у всіх її куточках, і нам, державним службовцям, необхідно збалансувати кожну людську історію та доступ до програми. Для перезапуску у нас є вдосталь можливостей – це і стратегія розвитку, і можливості електронних інструментів, і результати проведеного опитування, і можливості партнерства з сімейними лікарями та головами громад. Тому що ми всі бачимо, заради чого працюємо. І сподіваємося, що у 2024 році програма “Доступні ліки” стане ще більш ефективною для пацієнтів. Дякуємо нашим партнерам SAFEMed за постійну підтримку, завдяки якій ми маємо змогу реалізувати грандіозні зміни у нашій країні”.